Dětské prohlídky kláštera Želiv ve vybraných termínech červenec, srpen a září vždy od 14 hod. Bližší informace a rezervace vstupenek na tel. čísle 725 448 291.
Více..
V červenci, srpnu a září probíhají v kláštěře Želiv jedinečné hrané prohlídky. Rezervace prohlídek na tel. čísloe 725 448 291.
Více..
Srdečně vás zveme do Poutního areálu Panny Marie Vítězné na Bílé hoře na divadelní představení spolku JEDL, které se koná v neděli 5. června 2022 v 18 hodin. Podrobnější informace najdete zde.
Více..
Milí přátelé, sestry benediktinky z kláštera na Bílé Hoře vás zvou do svého poutního areálu na neobvyklé setkání, které se koná v neděli 29. května 2022 ve 14 hodin.
Více..
Obnova sedlecké kostnice pokračuje již osmým rokem. V roce 2021 však musely práce výrazně zpomalit, a to z důvodu úbytku finančních prostředků v důsledku celosvětové pandemie.
Více..
Senátorka Ing. Jaromíra Vítková a spolek Putování za Santinim Vás zvou na vernisáž výstavy, která se uskuteční v úterý 19. 10. 2021 v 15 hod. v Chodbě místopředsedů Senátu ČR.
Více..
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.
Více..
Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.
Více..
Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.
Více..
Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.
Více..
Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.
Více..
Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.
Více..