1. představení: sobota 22. dubna v 16 hodin
1. představení: neděle 23. dubna v 17 hodin
Divadelní spolek JEDL připravil k 300. výročí úmrtí projekt SANTINI, který byl v roce 2021 odstartován premiérou právě v sedlecké katedrále - v první stavbě Santiniho.
Pondělí 20. března v 16:30 hod.
Nejstarší katedrála v České republice je stejně jako mnoho jiných sakrálních staveb orientována vstupem na západ a hlavním oltářem na východ.
Koncert Brněnského Akademického Sboru k výročí 300 let úmrtí významného českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a 10 výročí úmrtí dlouholetého křtinského faráře a děkana Tomáše Prnky se uskueční v neděli 26.3. 2023 od 16 hodin v poutní kostel Jména Panny Marie.
Více..
Netradiční prohlídka věnovaná ke dni narození Jana Blažeje Saniniho dne 3.2.2023 od 17 hodin Vás zavede do goticko barokního kostela, ale i do jiných míst želivského kláštera, aby jste poznali Santiniho odkaz v architektuře.
Více..
Srdečně Vás zveme do kostela Panny Marie, Matky ustavičné pomoci a svatého Kajetána v Praze 1 v Nerudově ulici, kde se ve čtvrtek 9. 2. 2023 v 16:30 hodin uskuteční mše svatá za Jana Blažeje Santiniho - Aichela s hudebním doprovodem a proslovem na téma "Význam osobnosti a díla Santini pro naši dobu."
Více..
Vážení přátelé, přijměte pozvání na vernisáž výstavy SANTINI objektivy Vladimíra Kunce a Fotoklubu Vysočina, která se uskuteční v pondělí 12. 12. 2022 v 15 hodin v Atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Více..
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.
Více..
Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.
Více..
Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.
Více..
Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.
Více..
Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.
Více..
Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.
Více..