Státní oblastní archiv v Praze - Státní okresní archiv Příbram si dovoluje pozvat všechny zájemce v rámci celorepublikových oslav Mezinárodního dne archivů na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ve čtvrtek 8. 6. 2023 v čase od 9 do 19 hodin.
Více..
Římskokaolická farnost Žďár nad Sázavou II Vás srdečně zve na Pouť ke sv. Janu Nepomockému na Zelenou horu, která se koná ve dnech 12. - 16. května 2023.
Více..
Křest známky Jana Blažeje Santini Aichel a jeho stavby. Česká pošta vydává aršík, na jehož ploše je zobrazen areál rychnovského zámku s kostelem Nejsvětější Trojice. K tomuto dni bude vydán i Pamětní list s razítkem 15. 5. 2023. Pondělí 15. 5. v areálu zámku v době 13 - 17 hod.
Více..
Vydejte se v sobotu 20. 5. z Hlízova do Sedlce za Santinim, a to buď po trase dlouhé 7, 13, 20, nebo 32 km, cíl není nikde jinde než před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.
Více..
Mimořádné prohlídky běžně nepřístupných částí klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech budou návštěvníkům nabízeny ve dnech 20. - 21.5.
Více..
Západočeské muzeum v Plzni Vás zve ve středu 24. 5. 2023 v 17.00 hodin do Muzea církevního umění plzeňské diecéze (Františkánská 11, 301 00 Plzeň) na vernisáž výstavy Fascinace Santinim.
Více..
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.
Více..
Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.
Více..
Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.
Více..
Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.
Více..
Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.
Více..
Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.
Více..