Jan Blažej Santini-Aichel

Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Díla stavitelů obohacují podobu našich měst a vesnic. Dávají krajině originální rytmus a harmonii. Mezi osobnosti, které výrazně překročily horizont své doby patří nesmazatelně architekt, zakladatel barokní gotiky Jan Blažej Santini-Aichel (dále také Santini). Jeho osobnosti a dílu jsou věnovány tyto stránky.  Děkujeme všem, z jejichž podkladů jsme mohli čerpat. Na prvním místě pak Prof. PhDr. Mojmíru Horynovi za hluboké inspirační zdroje a prameny poučení. 

Informace a texty na těchto stránkách jsou pouze rámcové a mohou být na základě Vašich osobních zkušeností a znalostí doplňovány či rozšiřovány. Obsah zde by měl být stejně tak pestrý a smysluplný jako je samo dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Nocí ke hvězdám

24.07.2020

Kláštery Plasy, Kladruby a Teplá vás zvou na večerní neobvyklé prohlídky, při kterých si můžete prohlížet vlastním tempem, bez průvodce, Santiniho a Dientzenhofferovu architekturu, objevovat zajímavé detaily a vstřebávat místy až tajuplnou večerní atmosféru barokních interiérů. Akce je ozvláštněna možností luštit tajenku. Koná se ve všech třech klášterech vždy ve dnech 24. - 25. 7. v době mezi 19:00 a 24:00 hodinou.

Noční prohlídky v Sedleci

27.07.2020

Každé pondělí od 20 hod. probíhají v sedlecké katerdále velmi zajímavá noční prohlídky spojené s varhanním koncertem. Více informací zde.

Speciální edice turistických známek

07.07.2020

Vážení přátelé, v souvislosti s blížící se připomínkou 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho jsme společně se společností Turistické známky s.r.o. připravili speciální edici známek s názvem Putování za Santinim, která byla uvedena na trh 6. června 2020. Podrobnější informaci o vydané edici najdete zde.

Kutná Hora Zblízka

31.07.2020

Zveme Vás do sedlecké katedrály, kde v pátek 31. 7. 2020 startuje krásná výstava černobílých minimalistických fotografií Kutné Hory od autora pana Podrazila. Více informací zde.