Paní Lenka, 4. 11. 2019
U nás ve Vyklanticích je kostel sv. Jana Nepomuckého, kterému se dle nějakých pramenů přisuzuje také "Santiniho autorství". Mohla bych poprosit o Váš názor?

doc. PhDr. Jiří Kotalík CSc.
Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích je nepochybně zajímavým příkladem vrcholně barokní architektury od neznámého mistra navazujícího na J. B. Santiniho a K. I. Deintzenhoffera.

V literatuře dlouho figurovala kaple i zámek jako dílo K. I. Deintzenhofera a tato atribuce prof. Koreckého byla převzata i do Seznamu kulturních památek vydaných AV ČR.

V souvislosti s provedeným stavebně-historickým a archivním průzkumem, jehož autoři jsou Mojmír Horyna a Pavel Zahradník je zřejmé, že Santiniho autorství je pravděpodobnější. Formulace z průzkumu, citované v zaslaném textu jsou přesvědčivé. Stavba nese neklamné rysy Santiniho koncepce a tvarosloví (hlavice pilastrů, oválná okna). Pozoruhodné je zejména geometricky rafinované formování půdorysu na složitém průniku tvarů. Analogií mohou být některé Santiniho drobnější církevní stavby, zejména kaple při zámku v Chlumci nad Cidlinou.

Skutečnost je, že šlo zřejmě o starší Santiniho projekt z let 1721-2, kdy se výstavba kaple zamýšlela, realizovaný některým polírem po Santiniho smrt. To byla vcelku obvyklá praxe vzhledem k tomu, že Santini byl velmi plodný zejména navrhující architekt a jeho návrhy realizovali různí stavitelé např. Morazzi, Klíčník, Kaňka, či T. Haffenecker. Pro Harrachy sice nikdy nestavěl (ti zaměstnávali ve Vídni Martinelliho a Hildebrandta), ale korespondence o plánovaném vysvěcení roku 1722, 1728 a 1729 mezi hrabětem Janem Jáchymem Harrachem s biskupem Janem Adamem Vratislavem z Mitrovic a želivským opatem mnohé naznačuje, protože pro oba Santini pracoval. Na Santiniho by ukazovalo i sochařské vybavení od některého z Braunových žáků. Současný zámek nese též zřetelné rysy Santiniho rukopisu jako mansardovou střechu a tvarování říms. Kaple sv. Anny je pozdější a spíše už pod vlivem mladšího Dienzenhofferova.

I když Santiniho autorství není explicitně uvedeno v Horynově monografii i poslední syntéze barokní architektury od Petra Macka, považuji Santiniho autorství za velmi pravděpodobné. Neexistuje sice konkrétní pramenný doklad tohoto autorství, ale vyplývá z architektonického rozboru a možných historických a dobových souvislosti. Je to Santini s malým otazníkem a velkou pravděpodobností.

Pan Jan, 19. 10. 2019
Dobrý den, dnes jsme byli v Novém Hrádku, a překvapilo mne, že se píše (mapy.cz i wiki), že kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn r. 1723 podle plánů Jana Blažeje Santiniho. Je to jeden z případů jemu nesprávně připisovaných kostelů?
doc. PhDr. Jiří Kotalík CSc.
Kostel v Novém Hrádku není uváděn ani M. Horynou ani P. Mackem. Kde se atribuce vzala, netuším. Soudě podle fotografií jde o stavební úpravu starší raněbarokní jednolodní stavby z věží z doby kolem r. 1690. Přestavba z let 1721-23 souvisela zřejmě s pořízením nového hlavního oltáře. Týkala se zejména úpravy presbytáře, nově tvarované římsy v chóru, rozšíření oken a úprav korunové římsy a portálu s chronogramem 1623. Santini není vyloučen. Nasvědčovala a by tomu kvalitní výzdoba z okruhu Braunových žáků eventuálně i Brandla ( viz. Pacák a Rohrbach doložení v Opočně) i region, kde Santini působil. Pokud by patronem fary byl hrabě Kolovrat Krakovský či Colloredové, kteří Santiniho zaměstnávali, byla by pravděpodobnost ještě větší.
Paní Helena, 17. 10. 2019
V reakci na zájezd Putování za Santinim, který se uskutečnil dne 12. 10. 2019. "Dobrý den! Pomalu se vzpamatováváme z úžasného zážitku na vašem výletu. Bylo to jako sen, ze kterého se člověk nechce probudit. Kostelíček v Deštné byl neuvěřitelný a v Rychnově taky. Je to s vámi čím dál krásnější, už se těšíme na další. Moc děkujeme, že nám umožňujete zúčastnit se."
Paní Anna, 30. 1. 2019
Dobrý den, posílám zajímavý kostel od kamaráda křížovníka, který právě nastoupil na faru do Boru u Tachova a má pod palcem pár kostelů. To by mne zajímalo, zda je to Santini…

"Dnes jsem byl kvůli zvonům v Damnově. Je to kostel, který má být kulturní památkou a je připisován Santinimu, protože on stavěl kladrubský klášter. Dnes je prostý, jelikož byl notně vykraden, ale má výbornou akustiku. Loď je defacto jedna velká kupole. Kupole je dřevěná."

Ing. Petr Macek, Ph. D.
Dle mého názoru se téměř s určitostí nejedná o stavbu spojenou jakkoli se Santinim. Otázkou je již značný rozptyl v doposud tradované dataci. Někdy uváděný rok 1730 se mi nezdá pravděpodobný. I kdyby ale stavba vznikla v této době, stalo by se tak dlouho po Santiniho smrti. Navíc objekt nemá žádné znaky Santiniho osobitě vyhraněné architektury, a to ani v podobě, kterou by pozdější provádějící stavitel částečně pozměnil, či deformoval. Více informací zde. [PDF; 2,5 MB]
kunc sanitni
V sobotu 3. 6. 2017 jsem opět prováděli zahraniční (slovenské) turisty po Santiniho památkách na Moravě. Zájezd pořádala Cestovní agentura Gabriely Murínové.

Dobrý den, pani Murínová, chcela by som podakovat za vynikajúco pripravený výlet "Santini" ba by som povedela, az nadštandratný, vdaka vynikajúcim sprievodcom - odborníkom, duchovným predstavitelom navstivených lokalít, ako aj celemu organizačnému zázemiu, aj Marcelke. Velká vdaka!!! Ak by ste plánovali dalsie pokracovanie po stopách Santiniho - velmi rada sa zas pripojim, bolo to jednoducho UZASNÉEEE, V.Wallnerova

Dobrý deň pani Murínová, Santiniho moravský okruh bol úžasný, bol som unesený výkladom českých sprievodcov, výbornou organizáciou, množstvom informácií o architektúre, histórii, náboženstve, umeleckých dielach, unesený krásou a genialitou videného a v každom navštívenom mieste srdečným privítaním miestneho predstaveného. Klobúk dolu pre Vás za tak nádhernú akciu a neopísateľný zážitok. Všetko dobré želá a ďakuje
Ján Štulc

ing.arch. Ivan  Gürtlert, čtěte zde

Jaroslav Kadlec, Havlíčkův Brod
Je kaple sv. Anny v Panenských Břežanech přístupná nebo je stále v rekonstrukci?
Kaple v Panenských Břežanech je stále v rekonstrukci. Její slavnostní otevření je naplánované na 17. 11. 2016.
dopis-kratsi
Ivana Rutarová, Třebíč
Ráda bych se zeptala, zda kostel ve Větrném Jeníkově, s jehož stavbou se začalo v r.1720 /a eventuálně zámek ve Větrném Jeníkově/ byl též stavěn G. Santinim. Každopádně dle údajů, které mám k disposici zde pracovali stavebníci /políři/, které G. Santini povolal z Itálie k dostavbě kláštera v Želivu.
Kostel ani zámek ve Větrném Jeníkově není v dokumentaci Santiniho staveb uváděn a ani není uváděn v žádné další souvislosti. Santini pouze projektoval pro opata Hlínu v Želivi nový kostel a jeho plány předal 6. června 1714. Jeho výstavbu řídil stavitel Jan Jakub Vogler z Kutné Hory. Kostel byl vysvěcen v roce 1719.
V sobotu 13. 6. 2015 jsem poprvé prováděli zahraniční (slovenské) turisty po Santiniho památkách na Moravě. Zájezd pořádala Cestovní agentura Gabriely Murínové.
Dobrý večer, pani Gabika, chcem sa Vám poďakovať za úžasný zájazd po stopách Santiniho. Už samotný nápad na tento okruh bol skvelý a výber ľudí, ktorí nás sprevádzali celý deň a vynikajúcim výkladom nám doplnili naše "chabé" vedomosti o tomto architektovi, bol ešte lepší. Čerešničkou na torte bola možnosť zakúpiť si neuveriteľne skvelú publikáciu o Santinim. Ďakujem a želám ešte veľa takýchto výletov. Alena (převzato ze serveru www.jednodenne-vylety.sk)
Václav Slavíček, Kladno
Navštívili jsme lovecký zámeček Kolovratů Diana. Je to opravdu Santini? Ve vašem přehledu jsem jej nenašel.
Lovecký zámeček Diana, je sice na stránkách Kolowratů doměle uváděn jako dílo Santiniho. To by odpovídalo jeho činnosti pro nedaleká klášter v Kladrubech a také pro hraběte Kolowrata (palác v Praze). Pan Mojmír Horyna ho však ve svých seznamech neuvádí a tak jde pravděpodobně o dílo některého ze Santiniho následovníků.
Petr Vopálka
Narazil jsem na Vaše stránky přes článek vydaný na idnes.cz. Měl bych na Vás dotaz. Mám tetu, nyní je jí již přes 90 let, která se starala o kostel v Podskalí (Chrast - Pardubicko). Kolikrát mi říkala, že ten kostel má spojitost se Santinim, ač není slavný jak Zelená hora ...  Nenašel jsem na Vašich stránkách tuto informaci ... Chtěl bych se zeptat, zda nemáte nějaké informace o tomto kostele, příp. zda tam ta souvislost je?
Kostel Nejsvětější trojice v Chrastu u Crudimi postavil Santini před rokem 1720 pro stavebníka Jana Adama z Mitrovic biskupa Královéhradeckého. Původní kostel vyhořel v roce 1709 a pak byly jeho obnovou pověřeni místní stavitelé. Santini přichází před dokončením stavby a zásadně mění a upravuje jeho disposici. Stejným způsoben zasáhl také do úpravy tamního zámku. Mělo by to být vidět i na tom že průhledem hlavní branou zámku by měl kostel tvořit pohledovou dominantu.
Milada Hromadová, Nové Město n. M.: Putování za Santinim po západních Čechách.
Chtěla bych vám poděkovat za možnost strávit krásný a zajímavý víkend při Putování za Santinim III. S kamarádkou jsme s zúčastnily poprvé, ale jsem přesvědčena, že ne naposledy. Získaly jsme spoustu nových poznatků o životě a díle geniálního Santiniho. Pro mně samotnou byly největším zážitkem Kladruby. Jsem vystudovaný stavař a moji srdeční záležitostí byla vždy gotika. Barokní gotika Santiniho, to nádherně odlehčené baroko ( viz kladrubský oltář) opravdu povznášející malého člověka vzhůru, mně nadchlo. Ještě jednou díky za perfektně připravený zájezd. Těším se na setkání na nějaké další cestě.
JUDr. Hana Andělová, Havlíčkův Brod: Poděkování za zájezd Putování za Santinim III.
K našemu zájezdu do Západních Čech říkám jediné - super! Dělala jsem přes 30 let průvodce tak vím, o čem mluvím. Co bylo nejpozitivnější? - množství velmi zajímavých informací od pana Růžičky a nepochybně vybraných, průvodců na objektech - vše podáno lidsky a srozumitelně - čas ! - možnost prohlížet si podle libosti a do detailu - možnost vidět pro normálního návštěvníka neviditelné - možnost focení - dobrá organizace celého zájezdu, kdy všechno bylo v poklidu. Co byl největší zážitek? Pro mě - kaple v Mladoticích a pan starosta ... Celkem - fakt super.
Roman K., Praha
Dobrý den, měl bych dotaz týkající se Santiniho staveb v zahraničí. Existuje i seznam staveb mimo území České republiky.
Jan Santini Aichl, ač italského jména byl už třetí generaci Čech. Vzhledem k charakteru jeho práce pro církevní řády působící Čechách a bohužel ke krátké době aktivní činnosti / pouhých 26 roků / nedostal příležitost k působení mimo území tehdejších zemí české koruny. Mimo území ČR tedy žádnou jeho stavbu nenajdete.
Vlastimil Beránek
Dobrý den, při plánování cesty po severozápadních Čechách jsem narazil na augustiniánský klášter v Dolním Ročově poblíž Loun. Na jeho přestavbě se podílel i Santini, údajně projektem kostelní věže a kaple. Dochovalo se zde něco z jeho práce, nebo vše vzalo za své při pozdější přestavbě dle Dientzenhoferových návrhů?
Dobrý den, máte dobré informace. V Dolním Ročově, v letech 1715 - 18 Santini projektoval a dozoroval 14 pomocníků při stavbě věže klášterního kostela kaple a hřbitovních ambitů. Podrobně M. Horyna Život a dílo Santiniho, str.315. Bohužel s těch staveb moc nenajdete, částečně byly odstraněny při přestavbě v letech 1746-8.
Lenka Pešková, Kochánov
Je pravda, že r. 1723 přistavěl hrabě Jan Ugart barokní zámecké křídlo ve Velkém Meziříčí podle návrhu Jana Blažeje Santiniho? A zároveň je to jediná zámecká stavba Santiniho na Moravě?
V roce 1723 postihl velkomeziříčský zámek rozsáhlý a ničivý požár, při kterém bylo poničeno mnoho gotických a renesančních architektonických prvků. Tehdejší majitelé hrabata Jan a Františe Ugarte se proto pustili do přestavby, a to v barokním duchu. Vzniklo nové vnitřní křídlo s portálem a typickou barokní dispozicí. Stavba byla dokončena v roce 1733. Hlavním stavitelem byl Ferdinand Václav Špaček z Prahy. Některé detaily stavby ukazují na typické santiniovské vlivy, a to dost přesvědčivě. Účast samotného Jana Santiniho však současní odborníci prakticky vylučují, spíše se podle nich jedná o to že jeho napodobitelé (nebylo jich málo) se nedokázali ve své práci vymanit z jeho vlivu. Přestože vliv Santiniho na architekturu byl velký, např. přestavba zámeckého vstupního křídla ve Velkém Meziříčí, vnitřní výzdoba zámecké kaple v Křižanově (provedl ji jeden z jeho pokračovatelů) či zámeček Hamerníky, není jeho autorství u žádné zámecké stavby na Moravě doloženo.
Ondra, Brno
Hrozně by mě zajímalo, kde je Santini pohřbený, nebo jak to s ním vlastně dopadlo. Pátral jsem na internetu ale nic jsem nenašel. Chtěl bych totiž navštívit jeho hrob a vzdát čest tomuto geniálnímu architektovi. Děkuji za jakoukoliv odpověď. 
Santini byl pohřben ve filiálním kostele sv. Jana Křtitele v Oboře na Malé Straně. Kostel byl koncem 18. století zrušen a zbytky stavby včleněny do Malostranské zástavby.
Kateřina Kvasničková, Úterý
Dobrý den, stále narážím na nejednotnost v názoru na autorství Santiniho kaple zasvěcené sv.Vojtěchu a Václavu v Ostrově u Stříbra, západní Čechy. Máte vy na to nějaký názor? 
Kaple sv. Vojtěch v Ostrově u Stříbra byla postavena před rokem 1728. Autorství Santiniho vyplývá z jeho činnosti pro kláštěr v Kladrubech.

Zelená hora v nových barvách

20.01.2022

Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.

Zelená Hora v číslech

19.09.2021

Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.

Santiniho krystal

13.09.2021

Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.

Svatý Jan Nepomucký, světec baroka

05.05.2021

Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.

Santiniho kostel v Nerudově ulici

24.04.2021

Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.

Kostel sv. Prokopa ve Všehrdech

06.04.2021

Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.

Iniciace architekturou

03.04.2021

Opravdová tajemství nejdou odhalit a tajemství umělecké tvorby patří právě mezi ně. Magická kouzla bývají mnohem jednodušší. Ale vlastně na tom ani příliš nezáleží. Architektura je druhem jazyka, který promlouvá od srdce k srdci. Jsou knihy, které s větším či menším zájmem přečteme.

Pozvání na cestu

01.03.2021

V průběhu 17. a větší poloviny 18. století se z Itálie rozšířil nový a svébytný kulturní sloh, jenž se stal posledním univerzálním a sjednocujícím stylem celé Evropy; později byl nazván barokem. Celý křesťanský svět prožíval zvláštní období. Jako by byl jeho čas protknut metaforou Theatri mundi - divadla světa.

Pozvání do muzea stavitelství

06.02.2021

"Kdo zná, neničí" hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách. Národní technické muzeum zde, ve své nové pobočce v duchu uvedeného motta prezentuje postupy a principy především tradičního stavitelství.

Stanislav Růžička

19.10.2020

Objednavatelé Santiniho staveb

Jan Blažej Santini-Aichel nebyl mistrem pražského zednického cechu a proto – i když v roce 1705 získal malostranské měšťanství - nesměl v Praze stavebně podnikat. Proto je počet jeho pražských staveb velice malý a pracoval zde pouze pro ty stavebníky, kteří nepodléhali cechovním předpisům, tedy šlechtice a církevní instituce. Pro stejný typ objednavatelů realizoval i většinu svých mimopražských realizací.

Irena Bukačová

27.03.2020

Rozhovor o rekonstrukci Santiniho koncepce poutního místa v Mariánské Týnici.

V dnešním pořadu zavítáme společně do Mariánské Týnice, na poutní místo v západních Čechách, pozoruhodné z mnoha důvodů: navrhl je vynikající barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichl, nepřízeň minulých dob je nechala zcela zchátrat, ale v posledních letech bylo podle historických plánů obnoveno, zrekonstruováno v plnosti, jaké nedosáhlo ani v barokní době.

Jiří T. Kotalík

27.03.2020

Geometrie jako jazyk architektury

O úloze geometrie v architektuře se všeobecně ví a pozornost jí v různých souvislostech věnovala celá řada badatelů jak z oblasti matematických věd, tak především z oborů dějin umění a architektury. Tento trend se ale bohužel stal též doménou často až spekulativních úvah, vpisujících kružnice a přímky do velmi obecných a přibližných půdorysů staveb i sídelních útvarů.

Partneři projektu

santini partner mk 32 300x623santini partner uk 32 300x234santini partner arcibiskubstvi 32 300x441santini partner vysocina 32 300x520santini partner jihomoravsky 32 300x665santini strednicechy mk 32 300x511santini partner karlovyvaryi 32 300x417santini partner pardubice 32 300x600santini partner plzen 32 300x558santini partner praha 32 300x206

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.
Putování za Santinim © 2020, All Rights Reserved by LE CLAVERA 2020
Textová verze | Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti